Składniki perfum - jakie wyróżniamy i jaką rolę odgrywają?

Napisany przez      Sep 1, 2022     O próbkach perfum    0Komentarze


składniki perfum

Świat perfum to nie tylko świat pełen różnorodnych zapachów o niezliczonych możliwościach. Perfumy stworzone przez wybitnych perfumiarzy mogą być prawdziwym arcydziełem, źródłem inspiracji, odzwierciedleniem doświadczeń, emocji i marzeń. Bez wątpienia jest to sztuka, która pozwala interpretować to, co czujemy w wyjątkowy i unikatowy sposób. W składzie perfum możemy znaleźć szereg różnorodnych substancji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im nieco dokładniej. 

Skład perfum - jakie są najpopularniejsze składniki, które możemy znaleźć w perfumach?

Do produkcji perfum wykorzystywane są naturalne składniki - kwiaty, trawy, przyprawy, owoce, drewno, korzenie, żywice, balsamy, liście, dziąsła i wydzieliny zwierzęce - a także surowce, takie jak alkohol, produkty petrochemiczne, węgiel i smoła węglowa. Niektóre rośliny, do których zaliczamy na przykład konwalię nie wytwarzają naturalnie olejków. W rzeczywistości tylko około 2000 z 250 000 znanych gatunków roślin kwitnących zawiera te olejki eteryczne. Dlatego do odtworzenia zapachów roślin nieoleistych należy użyć syntetycznych chemikaliów. Syntetyki tworzą również oryginalne zapachy niespotykane w naturze. Naturalne olejki eteryczne uzyskiwane są natomiast z różnorodnych roślin, a także innych substancji, występujących w środowisku naturalnym. 

Niektóre składniki perfum to produkty pochodzenia zwierzęcego. Na przykład ambra to wydzielina kaszalota, piżmo pochodzi od piżmowca syberyjskiego. Substancje zwierzęce są często używane jako utrwalacze, które umożliwiają powolne odparowywanie perfum i dłuższe wydzielanie zapachów. Inne utrwalacze obejmują smołę węglową, mchy, żywice lub syntetyczne chemikalia. Do rozcieńczania składników perfum używa się alkoholu, a czasem wody. To stosunek alkoholu do zapachu decyduje o tym, czy perfumy są wodą toaletową czy wodą kolońską.

Jakie są najpopularniejsze nuty zapachowe?

Do najpowszechniej występujących w perfumach nut zapachowych należą między innymi:

składniki perfum róże

Rodzaje nut zapachowych

Wyróżniamy następujące rodzaje nut zapachowych:

 • nuty zapachowe kwiatowe 
 • nuty zapachowe wodne
 • nuty zapachowe cytrusowe 
 • nuty zapachowe orientalne 
 • nuty zapachowe owocowe

Z jakich rodzajów substancji składają się perfumy? 

W skaldzie dostępnych na rynku perfum, możemy odnaleźć takie rodzaje substancji, jak:

 • olejki zapachowe
 • środki wzmacniające
 • środki homogenizujące
 • rozpuszczalnik, stanowiący najczęściej etanol czy też mieszankę lekkich alkoholi alifatycznych

perfumy chanel

Olejki eteryczne - czym są i w jaki sposób są uzyskiwane?

Zapach jest integralną częścią produktów kosmetycznych i często jest uważany za nadrzędny czynnik przy wyborze kosmetyków wśród konsumentów. Wonie odgrywają również istotną rolę w maskowaniu niepożądanych zapachów pochodzących z kwasów tłuszczowych, olejów i środków powierzchniowo czynnych powszechnie stosowanych w preparatach kosmetycznych.

Rola olejków zapachowych w branży kosmetycznej

Olejki eteryczne są istotnymi atutami w przemyśle kosmetycznym, ponieważ oprócz nadawania przyjemnego aromatu różnym produktom mogą działać jako konserwanty i substancje aktywne, a jednocześnie oferować różne korzyści dla skóry. Co więcej, stymulujący popyt na naturalne składniki w ogromnym stopniu przyczynił się do ponownego zainteresowania przemysłem kosmetycznym i produktami roślinnymi, zwłaszcza olejkami eterycznymi.

Skłoniło to popularne firmy kosmetyczne do popierania naturalnych zapachów i wyboru minimalnie przetworzonych naturalnych składników, biorąc pod uwagę potencjalnie niekorzystne zagrożenia dla zdrowia związane ze sztucznymi substancjami chemicznymi zapachowymi, które są głównymi elementami kosmetyków. Wśród cenionych olejków eterycznych stosowanych jako zapachy są m.in. olejki cytrusowe, lawendowe, eukaliptusowe, z drzewa herbacianego i inne olejki kwiatowe, a cenionymi składnikami zapachowymi stosowanymi w różnych kosmetykach są linalol, geraniol, limonen, cytronellol i cytral.

Dlatego ta recenzja miała na celu podkreślenie ogromnej wszechstronności olejków eterycznych jako znaczących źródeł naturalnych zapachów w kosmetykach i kosmeceutykach. Ponadto szczególny nacisk zostanie położony na różne aspekty związane z olejkami eterycznymi, takie jak ich źródła, zapotrzebowanie rynkowe, chemia, klasyfikacja zapachowa, profil aromatu, autentyczność i bezpieczeństwo.

testowanie perfum

Składniki pochodzenia zwierzęcego - które są wykorzystywane najczęściej? 

Na rynku możemy znaleźć również szereg perfum, zawierających w swoim składzie substancje pochodzenia zwierzęcego. Do najpopularniejszych, a zarazem najsilniejszych afrodyzjaków z tej kategorii, gwarantujących zmysłowy aromat zaliczamy przede wszystkim:

 • świeżą ambrę
 • piżmo
 • cybet
 • kastoreum

Ambra stanowi woskowatą wydzielinę, pochodzącą z przewodu pokarmowego kaszalota i możemy znaleźć je również w składach perfum, jeśli chodzi o wody perfumowane czy też wody toaletowe. Piżmo natomiast to wydzielina z gruczołów zapachowych piżmowca syberyjskiego, a cybet pochodzi z gruczołów przyodbytowych cywety. Jeśli chodzi o kastoreum, jest to wydzielina gruczołów skórnych bobra europejskiego, wyróżniającą się żółtawym kolorem. 

Kompozycje zapachowe, które podbiją Twoje serce!

Na przetestujperfumy.pl znajdziesz szeroki asortyment różnego rodzaju perfum. Wybieraj zarówno w zapachach męskich, jak i nutach damskich. Polecamy w szczególności:

 • Yves Saint Laurent Libre woda perfumowana
 • Lancome La Vie Est Belle woda perfumowana
 • Carolina Herrera Good Girl woda perfumowana
 • Giorgio Armani Acqua Di Gio Pour Homme EDT
 • Chanel Chance Eau Fraiche woda toaletowa

Perfumy te zawierają w swoim składzie związki chemiczne, zapewniające wrażenia zapachowe na najwyższym poziomie. Wyróżniają się one złożonym zapachem, wliczając w to przede wszystkim nuty bazowe. Do ich największych zalet należy również długotrwały zapach, utrzymujący się przez wiele godzin. Tutaj najwyższa jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu i życzymy udanych zakupów.

Powiązane produkty:

Napisz odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (nie opublikowany)
   Strona: (adres strony)http://)
* Komentarz: