Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie oczywiste. Wiele osób ma problem z dobraniem odpowiedniego zapachu i robi to w niewłaściwy sposób. Perfumy powinny zostać dobrane do konkretnej osobowości, tylko wówczas odpowiednio spełniają swoją funkcję. Jak więc wybrać odpowiedni zapach? Przygotowaliśmy kilka drobnych wskazówek, które mogą Wam się przydać.

Dobieranie zapachu

W ciągu dnia aplikuj lepiej zapachy łagodne, wieczorem zaś intensywniejsze; natomiast na specjalną okazję wybieraj ciepłe, zmysłowe i orientalne.

Wizyta w perfumerii na co zwrócić uwagę

Wizytę w perfumerii zaplanuj najlepiej w godzinach porannych lub przedpołudniowych. Dlaczego? Ponieważ w takich godzinach perfumerie są jeszcze wolne od wirujących w powietrzu zapachów użytych przez inne klientki, jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. Bardzo ważne jest by nie stosować na sobie innych zapachów np. perfum, balsamów perfumowanych, mgiełek do ciała itp. Teraz spokojnie można wybrać te perfumy które chcemy testować. Wybieramy nie więcej niż 2,3 flakony, gdyż większa ilość może spowodować przeciążenie zmysłu węchu.

Testowanie zacznij od bibuły zapachowej

Są to białe kartonowe paski, które znajdziesz obok butelek testowych na ladzie zapachowej. Papier jest wystarczająco porowaty, aby wchłonąć perfumy i odczytać zapach. Teraz wystarczy psiknąć raz albo dwa, a następnie przepuścić pasek zapachowy przez chmurę, koncentrując się na spiczastym końcu paska. Przyprowadź pasek zapachowy do nosa, nie dotykając go machnij paskiem zapachów pod nosem. Zamknij oczy i wdychaj. Jeśli zapach nam się podoba, następnym krokiem jest sprawdzenie, jak pachnie Twoja skóra.

 

Czas sprawdzić, jak zapach sprawdzi się na Twojej skórze

Rozpyl zapach na swoim nadgarstku. Poczekaj 20 sekund, aż zapach osiądzie na twojej skórze. Kiedy lekko wyschnie, przyłóż nadgarstek do nosa i wdychaj. Poczekaj kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt minut zanim poczujesz zapach na swoim nadgarstku. Ponieważ zapach otwiera się powoli i zmienia wraz z upływem czasu odkrywając przed nami nowe aromaty. Po tym czasie dowiemy się czy nam odpowiada. To da ci prawdziwą lekturę tego, jak perfumy działają z chemią twojego ciała. Ten sam zapach może bardzo różnie pachnieć na trzech innych osobach. Po przerwie sprawdź, który zapach najbardziej przypadł Ci do gustu. Teraz możesz zamówić wybrane perfumy jako testery. Dzięki temu będziemy mogli ponosić zapach przez pewien okres czasu, zanim definitywnie zdecydujesz się na zakup.

Gdzie rozpylać perfumy

Rozpylaj je tam, gdzie najlepiej wyczuwalny jest puls:

 • za uszami,

 • na obojczykach,

 • na dekolcie,

 • od wewnętrznej strony nadgarstków.

 

                            

Najczęściej popełniane błędy podczas testowania perfum

 • Pocierasz nadgarstki jeden o drugi
 • Pocieranie nadgarstków spowoduje jedynie, że nuty głowy szybciej stracą swoją intensywność i zapach nie rozkwitnie.
 •  Źle przechowujesz perfumy
 • Perfumy wystawione na bezpośrednie działanie słońca, wpływ zbyt gorącego lub zbyt zimnego powietrza zaburzają delikatne proporcje olejków, zmieniając charakter zapachu. Przechowuj perfumy w chłodnym, suchym miejscu z dala od źródeł wysokiej temperatury.
 • Nadmierne spryskiwanie się
 • Przesadne perfumowanie nie jest w dobrym guście. Nie chcemy przecież aby nasz zapach przeszkadzał innym. Wystarczą trzy psiknięcia w odpowiednim miejscu, aby zapach rozkwitł w odpowiednim czasie. Zmysł węchu po pewnym czasie przyzwyczaja się do zapachu, więc istnieje prawdopodobieństwo, że po kilku godzinach po prostu przestaniesz rozpoznawać swój zapach.
 • Szybkie zakupy

Wybranie odpowiedniego zapachu to czasochłonny proces, dlatego nie powinno się podejmować szybkich, nieprzemyślanych decyzji. Najważniejszą zasadą jest, aby przed zakupem przetestować perfumy w domu, za pomocą próbki. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność jak zapach się rozwija z czasem.

Zapach perfum na innych osobach, dlaczego się różni?

Perfumy składają się z substancji oleistych (olejki zapachowe), które naturalnie reagują z powierzchnią skóry, u każdej osoby będzie to inny zapach. Wpływ na to ma również rodzaj skóry jaką mamy, temperatura ciała, gruczoły potowe, hormony oraz poziom stresu. Dlatego, sposób, w jaki pachną na kimś innym, różni się od tego, jak będą pachnieć na Tobie. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania