perfumy aldehudowe

Aldehyd octowy, aldehyd mrówkowy, a może aldehyd benzoesowy? Choć jeszcze nic Ci to nie mówi, z pewnością miałeś już z nimi do czynienia. Jest tak, ponieważ powszechnie wykorzystuje się je w przemyśle perfumeryjnym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są aldehydy. Podpowiadamy również, jakie są ich rodzaje oraz oznaczania aldehydów.

Aldehydy – co to?

Tytułowe aldehydy to nic innego jak cząsteczki chemiczne, które powstają podczas reakcji utleniania alkoholi. W trakcie tego procesu w alkoholu zanika również wodór, dlatego też aldehydy często określa się zamiennie jako alkohol odwodorniony. Aldehydy to związki posiadające grupę aldehydową (określaną często jako karbonylową), która jest połączoną z jednym lub dwoma atomami wodoru. Co więcej, ze względu na sposób przeprowadzania reakcji utleniania można je podzielić na aldehydy z naturalnych olejków eterycznych oraz syntetyczne. Różnią się one od siebie nie tylko metodą produkcji, ale i ceną – aldehydy naturalne są droższe, co wpływa także na cenę perfum. Ciekawe jest również to, że ich zastosowanie nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian w perfumach. Wykorzystuje się je ze względu na to, że bardzo wiernie imitują one prawdziwe zapachy, np. zapach gorzkich migdałów, czy zapach jaśminu.

Jak powstają aldehydy?

Alkohol odwodorniony, czyli aldehydy otrzymywane są zazwyczaj w trakcie tzw. procesu Kuczerowa, który polega na uwodnieniu acetylenu, jaki znajduje się w pierwszorzędowych alkoholach, choć można je uzyskać także podczas:

 • Utleniania terminalnych alkinów;
 • Redukcji estrów kwasów karboksylowych i nitryli;
 • Redukcji chlorków kwasów karboksylowych.

aldehydy w perfumach

W rezultacie otrzymuje się aldehydy, czyli ciecze słabo rozpuszczalne w wodzie, które charakteryzują się intensywnym zapachem. Wyjątek stanowią aldehyd octowy, który jest bardzo lotną cieczą oraz będący gazem aldehyd mrówkowy.

Aldehydy – ciekawostki

W przemyśle perfumeryjnym aldehydy wykorzystuje się jako składniki kompozycji zapachowych – stosuje się do tego jednak aldehydy o dłuższych łańcuchach cząsteczkowych. Jest tak, ponieważ posiadają one większą masę cząsteczkową, w związku z czym roztaczają one bardziej intensywny, przyjemny zapach. Posiadają one także zdolność do łączenia pozostałych składników perfum, dzięki czemu ich zapach zyskuje lepsze wykończenie. Warto również wspomnieć o tym, że są one idealnym odwzorowaniem autentycznych zapachów.

Aldehydy – zapach

W zależności od rodzaju substancje te mogą mieć różne wonie, np. zapach fiołków alpejskich, przypraw korzennych (aldehyd cynamonowy) itd. Co ciekawe, perfumy aldehydowe w pełni rozwijają swój zapach dopiero w kontakcie ze skórą

Perfumy aldehydowe – co to znaczy?

Czyli perfumy stworzone na bazie aldehydów. Mają przyjemny zapach i najczęściej są spotykane w perfumach kwiatowych, owocowych i cytrusowych. Ponadto wyróżniają się również bardzo trwałym zapachem. Aldehyd w perfumach wiąże również ze sobą poszczególne nuty zapachowe, sprawiając, że tworzą one jedną, spójną całość. Warto również dodać, że największą popularnością cieszyły się one zwłaszcza w latach 50. i 60. poprzedniego wieku.

Aldehydy w perfumach i ich rodzaje

W przemyśle perfumeryjnym stosuje się kilka rodzajów aldehydów. Są one oznaczone dużą literą C, po której następuje cyfra.

Oznaczania aldehydów

Najczęściej stosowanymi aldehydami w perfumach są:

 • C7 – aldehyd ziołowy;
 • C8 – aldehyd pomarańczowy;
 • C9 – aldehyd różany;
 • C10 – aldehyd cytrusowy;
 • C11 – aldehyd o zapachu kolendry;
 • C12 – aldehyd o zapachu bzu;
 • C14 – aldehyd brzoskwiniowy.

Całkiem popularny jest również aldehyd octowy, który przypomina zapach zielonego jabłka oraz aldehyd mrówkowy często określany również jako cynamal lub aldehyd cynamonowy. Równie przyjemny zapach ma także aldehyd benzoesowy, który pachnie jak gorzkie migdały. Podobnie zresztą, jak i aldehyd salicylowy, który ma podobną woń. Z kolei w perfumach o aromatach kwiatowych najczęściej wykorzystuje się aldehyd fenylooctowy.

aldehydy w perfumach

Jakie perfumy kwiatowo-aldehydowe są popularne?

Największym powodzeniem perfumy aldehydowe cieszyły się w latach 50. i 60., aczkolwiek do dziś można je spotkać w perfumach takich jak:

 • Chanel No 5. – To jeden z najstarszych rodzajów perfum aldehydowych, który został stworzony w 1921 r. Poszczególne składniki kompozycji zapachowych to ylang-ylang, bergamotka i cytryna (nuty głowy), róża, konwalia, irys, jaśmin (nuty serca) oraz piżmo, drzewo sandałowe, mech, cywet, bursztyn, wetyweria, wanilia i paczula (nuty bazy). Zapach stworzył Ernest Beaux, a nazwa perfum pochodzi od fiolki oznaczonej numerem 5, w którym znajdował się zapach wybrany przez Coco Chanel.
 • Hugo Boss Nuit Pour Femme – to przyjemny zapach, który powstał w 2012 r. Wyczuwa się w nim aldehydy brzoskwini, białych kwiatów, jaśminu oraz fiołka. Zapach został wykończony nutami drzewa sandałowego i mchu.
 • Chanel Allure Sport – to zapach dla mężczyzn, który powstał w 2004 r. wedle projektu Jacques'a Polge'a. Choć dominują w nich zapachy drzewno-przyprawowe, to aldehydy zostały w nich wykorzystane w nutach głowy. Mowa o zapachu pomarańczy i czerwonej mandarynki, które czuć tuż po rozpyleniu perfum.

Powiązane produkty

Perfumy Chanel No 5 | Przetestuj Perfumy
Na stanie
Perfumy damskie

Chanel No 5 woda perfumowana

0055
27,00 ZŁ
Przedmiot zakupu: Fiolka szklana o wybranej pojemności z atomizerem, z etykietką i zatyczką, bez opakowania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania