rozlewanie perfum z piżmem

Zmysł węchu jest jednym z najważniejszych zmysłów u człowieka. To on pozwala odczuwać i poznawać zapachy otoczenia. Zapach ma magiczną moc przywoływania wspomnień, może też wpływać na atrakcyjność, a zmysłowe perfumy potrafią zdziałać cuda. Kwiatowe, cytrusowe, a może piżmowe perfumy? Jak wybrać perfumy idealne, których zapach zachwyci wszystkich dookoła?

W jaki sposób wybierać perfumy?

Wybór perfum nie jest łatwym zadaniem i wymaga poznania kilku zasad, które pozwolą znaleźć ten najodpowiedniejszy zapachPerfumy różnią się intensywnością i trwałością, ale istotna jest przede wszystkim ich nuta zapachowa.

Od czego zależy intensywność perfum?

Mianem perfum określa się wszystkie produkty pozostawiające zapach na skórze, ale większość produktów dostępnych na sklepowych półkach to nie są perfumy. Za intensywność i trwałość perfum odpowiedzialna jest przede wszystkim ilość substancji zapachowych, zawartych w perfumach. Ze względu na ich stężenie, pośród dostępnych produktów zapachowych istnieją:

 • perfumy (posiadają od 20% do 40 % stężenia),
 • woda perfumowana (ma od 10% do 15 % stężenia),
 • woda toaletowa (ma od 5% do 10% stężenia),
 • woda kolońska (to produkty posiadające stężenie poniżej 5%).

Najczęściej spotykane i najpopularniejsze są woda perfumowana oraz woda toaletowa, a sam zapach, jaki jest w nich wyczuwalny, zależy od tego, jakie zawierają w sobie nuty zapachowe

Jakie nuty zapachowe posiadają perfumy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Dlaczego te perfumy na mojej skórze inaczej pachną? Na zapach i intensywność perfum wpływają właśnie nuty zapachowe. Są to kompozycje zapachowe, które w różnym czasie i w połączeniu z każdą skórą są inaczej odczuwane. Wyróżniamy ich trzy rodzaje:

 • nuty głowy,
 • nuty serca,
 • nuty bazy (zwane też nutami głębi).

Nuta głowy to najbardziej intensywny zapach, najczęściej kwiatowy lub owocowy. Jest wyczuwany jako pierwszy tuż po otwarciu perfum. Mimo że jest mocny, to trzymuje się na skórze krótko, bo tylko kilkanaście minut, ale często wpływa na decyzję o zakupie. Kilkanaście minut po nutach głowy odczuwalny jest zapach przypisany nucie serca, to nadal intensywny i wyraźny aromat, kwiatowy lub korzenny, różniący się od pierwszego. Bywa wyczuwalny nawet przez kilka kolejnych godzin. Najmniej intensywna, ale najdłużej utrzymująca się na skórze jest nuta bazy, najczęściej wzbogacona zapachem piżma. To ona tak naprawdę definiuje zapach, jaki posiadają dane perfumy. Potrafi utrzymywać się przez kilka dni. Za piękny zapach i niezwykły aromat perfum odpowiedzialny jest składnik perfum obecny w poszczególnych nutach. Najlepszym sposobem na wybór najbardziej pasujących perfum, jest nałożenie ich na skórę na kilka godzin i poznanie zapachu przed decyzją o zakupie.

perfumy z piżmem

Jakie wyróżniamy rodzaje perfum?

świecie perfum istnieje pięć rodzajów zapachów, uzależnionych od składników wykorzystanych do produkcji perfum. Perfumy dzielą się na:

 • kwiatowe,
 • cytrusowe,
 • szyprowe,
 • drzewne,
 • orientalne.

Perfumy kwiatowe są chyba najbardziej popularne wśród kobiet. Powstają najczęściej na bazie jaśminu, fiołka, róży, konwalii lub tuberozy, są słodkie i romantyczne, nadają się do codziennego używanie. Perfumy cytrusowe, to lekkie i świeże aromaty, polecane na lato. Dominują tu cytrusy (limonka, mandarynka, pomarańcza), kwiat pomarańczy lub bergamotka. Perfumy szyprowe mają nieco cięższy i mocniejszy zapach, a odpowiadają za niego najczęściej dodatki paczuli, bergamotki i wetiweru. Częściej spotykane są w wydaniu męskim, choć wybierają je także kobiety. Kolejnym stopniem intensywności są perfumy drzewne, w których dominuje drzewo sandałowe, żywica i wanilia. Taki zapach najczęściej wybierany jest na jesienne dni i wieczorne wyjścia. Najbardziej intensywne i wyraziste są perfumy orientalne. To ciężkie, otulające zapachy, za których moc odpowiedzialne są głównie piżmo i ambra, często w towarzystwie aromatycznych przypraw i drzewa sandałowego. Wzbogacone piżmem perfumy są wybierane najchętniej zimą, są dostępne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, ale tez w wersji unisex. Piżmo to jednak nie tylko sam zapach, jest też doskonałym nośnikiem dla innych aromatów - użycie piżma jako nuty bazy zapewnia trwałość całej kompozycji. Perfumy z piżmem są uważane za silny afrodyzjak.

Dlaczego warto wybrać perfumy z piżmem?

Zapach piżma kojarzony jest z luksusem i elegancją, a jego historia sięga czasów starożytnych. Perfumy o zapachu piżma są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Skąd taka popularność perfum z piżmem?

Kobieta używa perfum z piżmem

Jak pozyskiwane jest piżmo?

Piżmo naturalne jest produkowane przez samce piżmowca syberyjskiego, skunksy, bobry i szczury piżmowe. Zapach piżma został odkryty przez Marco Polo. Dawniej piżmem traktowano królewskie komnaty. Piżmo pozyskiwano z gruczołów zwierząt podczas ich okresu godowego, przez co stało się składnikiem dość kontrowersyjnym. Od wielu lat zwierzęta, od których pozyskiwano piżmo, są pod ochroną, a naturalne piżmo w perfumach zostało zastąpione przez białe piżmo, czyli syntetyczny odpowiednik piżma, lub piżmo roślinne. Rośliny których ekstrakt jest używany jako odpowiednik piżma to kroplik piżmowypiżmian właściwy i dzięgiel litwor. Olejki pozyskiwane z nich są też świetną alternatywą dla zapachu piżma przy tworzeniu perfum wegańskich.

Jak zapach ma piżmo? 

Naturalny zapach piżma przypomina nieco zapach amoniaku i daleko jest mu do zapachu jaki mają perfumy z piżmem. Jest specyficzny i może być wręcz odpychający. Pachnące piżmem perfumy są efektem połączenia piżma z alkoholem. Naturalne piżmo rozcieńczone alkoholem w celu uzyskania niższego stężenia, tworzy zapach niezwykle słodki, zmysłowy i zarazem pobudzający. Aromat piżma to ciepły zapach stworzony do uwodzenia i idealny na randkę. Piżmo jest jednym z najcenniejszych składników wykorzystywanych w produkcji perfum. Wzbogacenie perfum piżmem nie tylko zwiększa ich intensywność, dodatek piżma sprawia też, że perfumy dłużej utrzymują się na skórze. Perfumy z piżmem mogą się okazać dla wielu osób zbyt intensywne, a wręcz przyprawiać o zawroty głowy.

Jakie perfumy z dodatkiem piżma wybrać?

Decydując się na perfumy z piżmem, warto pamiętać, że ten drogocenny składnik w towarzystwie różnych dodatków będzie miało nieco inny zapach. Połączenie piżma z nutami kwiatowymi da zapach romantyczny, słodki i pudrowy, natomiast cytrusy w duecie z piżmem stworzą zapach orzeźwiający i pobudzający. Piżmo w towarzystwie równie mocnych, drzewnych aromatów sprawi, że perfumy będą ciężkie i wręcz duszące.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania