Woda perfumowana a perfumy

Choć z pewnością wielu osobom wyda się to dość zaskakujące to pierwsze wzmianki o perfumach sięgają naprawdę zamierzchłych czasów. Perfumy, które zawdzięczają swoją nazwę łacińskiemu per fumum - "przez dym", narodziły się bowiem już kilka tysięcy lat temu kiedy to żyjąca wówczas ludność odkryła, że dzięki paleniu m.in. kwiatów można na dłużej otoczyć się ich pięknym zapachem. W późniejszych latach pachnący dym pełnił rolę posłannika modlitw do bóstw, a także stosowany był do namaszczania ciał, składania ofiar oraz stanowił element rytuałów oczyszczających.

Jednak prawdziwy przełom nastąpił w XIX wieku - to właśnie wówczas perfumy posiadające intensywny zapach, które jak dotąd dostępne był tylko dla najbardziej zamożnych osób, zaczęły być produkowane na skalę przemysłową, a wszystkiemu winny był nie kto inny jak sam Pierre-François-Pascal Guerlain, czyli legendarny perfumiarz oraz założyciela marki Guerlain, która po dziś dzień święci triumfy. W założonej przez siebie perfumerii mieszczącej się przy 42, rue de Rivoli w Paryżu komponował i wytwarzał zapachy, które były indywidualnie dopasowywane do każdego klienta. Mimo, że od tamtej pory minęło już wiele lat to perfumy cieszą się nieustającą sławą, a ilość dostępnych na rynku propozycji sprawia, że każdy kto uwielbia olejki eteryczne oraz olejki zapachowe z łatwością znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie. 

Jakie stężenie olejków eterycznych posiadają wody toaletowe? Jakie cechy charakterystyczne posiadają perfumy i dla kogo tak naprawdę dedykowana jest tzw. woda po goleniu? Wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego artykułu. 

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje "perfum"? 

Perfumy właściwe 

Prawdziwe perfumy to nie lada gratka dla wszystkich tych, którzy kochają intensywny zapach otulający całe ciało. Tutaj stężenie olejków zapachowych wynosi bowiem od 20 aż do 40% (!), Ze względu na swoją bardzo wysoką esencjonalność perfumy są najdroższą opcją z całego zestawienia, ale jednocześnie są najbardziej trwałe i mocne - wystarczy zaledwie jedna kropla, aby ich zapach utrzymywał się na ciele oraz ubraniach nawet przez cały dzień. Niestety są one dość drogie, tak więc są one raczej zarezerwowane strcite dla kolekcjonerów kochających niewielkie flakoniki. 

woda perfumowana

Wody perfumowane - Eau de parfum 

Pod mianem tym kryje się woda perfumowana, a więc produkt, który tuż po perfumach posiada największe stężenie olejków eterycznych mieszczące się w przedziale 10-15%. To właśnie z tego też względu charakterystyczną cechą wody perfumowanej jest fakt, że na tle innych dostępnych, alternatyw odznacza się ona intensywnym i silnym zapachem oraz dobrą trwałością, choć co warto podkreślić bardzo dużo zależy tutaj od jakości surowców wykorzystanych do jej skomponowania, a także ich mocy. Woda perfumowana o orientalnym zapachu, która bazuje na korzennych nutach z pewnością będzie znacznie trwalsza niż ta opierająca się na lekkich nutach kwiatowych. Jeżeli chodzi o cenę, wodę perfumowaną EdP (da parfum) możemy znaleźć zarówno wody, których ceny wynoszą ok. stu złotych, jak i znacznie droższe wersje. 

Woda toaletowa - Eau de Toilette 

Zawiera stężenie olejków wynoszące 5-10% rozpuszczone w 85% alkoholu. Wybierając wodę toaletową warto jest pamiętać o tym, że roztacza ona jedynie subtelną, świeżą nutę, co sprawia, że perfekcyjnie sprawdza się podczas cieplejszych dni, gdyż wysoka temperatura sprzyja mocniejszemu rozprzestrzenianiu się zapachów, niezależnie od tego czy wybraną wodą toaletową jest ta charakteryzująca się słodkim bądź korzennym zapachem, czy też woda posiadająca cytrusowo-ziołowe nuty zapachowe. Często ma ona formę naturalnego spray'u, a znakiem rozpoznawczym wody toaletowej jest niższa cena, która może wynosić zaledwie kilkadziesiąt złotych. 

woda perfumowana dla kobiety

Woda kolońska - Eau de Cologne 

To rodzaj wody, która wbrew powszechnym opiniom, wcale nie jest dedykowana tylko i wyłącznie do stosowania po goleniu. Swoją nazwę zawdzięcza ona niemieckiemu miastu - Kolonii, gdzie wyprodukowano w XVIII wieku pierwsze butelki wody kolońskiej o lekkim, świeżym cytrusowo-kwiatowo-ziołowym zapachu. Woda, która określana jest skrótem EdC posiada w swoim składzie najniższe stężenie olejków eterycznych (olejków zapachowych) wynoszące 3-8%, a jej znakiem rozpoznawczym jest fakt, że ma ona najmniejszą trwałość i dlatego też wykorzystywana jest przez mężczyzn oraz kobiety do tonizowania, a także świetnie sprawdza się jako woda odświeżająca. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili