woda perfumowana

Od wieków uwodzą zapachem i pobudzają zmysły. Uwielbiają je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Odpowiednio dobrane, otulą Cię zapachem, który będzie Ci towarzyszył przez cały dzień. Mowa o zapachach, które zamknięte we flakonach od starożytności były postrzegane jako synonim luksusu. Wcześniej dostępne jedynie dla ludzi z wyższej sfery, od połowy XVIII wieku stały się produktem ogólnodostępnym. Obecnie każdego dnia używa ich miliardy ludzi na całym świecie. Przed dokonaniem zakupu warto jednak zapoznać się z oznaczeniami na buteleczkach. Edt eau de toilette to nie to samo, co edp eau de parfum. Chcesz wiedzieć, czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej? Wyjaśniamy również, czym charakteryzuje się eau de cologne. 

Prawdziwe perfumy, czyli jakie?

Perfumy od zawsze kojarzą nam się z luksusem. Niestety jednak nie wszystkie flakony zawierają prawdziwe perfumy. Wszystko zależy od tego, jakie stężenie olejków zapachowych w sobie zawierają. 

Co zawierają perfumy?

Perfumy to mieszanka olejków eterycznych, etanolu (rozpuszczalnik), substancji homogenizujących oraz wzmacniających. Im większe w nich jest stężenie olejków eterycznych, tym intensywniejszy zapach będą one posiadać. Ilość olejków zapachowych decyduje także o trwałości perfum. Im mniejsza będzie ich zawartość, tym niestety zapach produktu będzie się szybciej ulatniał.

Kosmetyki perfumowane i ich oznaczenia

Do najpopularniejszych rodzajów kosmetyków perfumowanych należą: woda toaletowa, woda perfumowana i woda kolońska. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, jak bardzo rozcieńczono zawarte w nich olejki eteryczne. Ich stężenie utrzymuje się na poziomie:

  • 25-43% – prawdziwe perfumy;
  • 10-15% – woda perfumowana;
  • 5-10% – woda toaletowa;
  • 3-5% – woda kolońska;
  • 1-3% – woda odświeżająca.

Do najczęściej stosowanych produktów należą głównie wody perfumowane oraz wody toaletowe. Prawdziwe perfumy niestety bardzo często zrażają do siebie swoją ceną. Z kolei woda kolońska przeznaczona jest jedynie dla mężczyzn.

perfumy damskie

Woda perfumowana edp (eau de parfum)

Woda perfumowana charakteryzuje się najsilniejszym zapachem ze wszystkich kosmetyków produkowanych, które są dostępne w drogeriach. Produkty o większej zawartości substancji zapachowych dostępne są zazwyczaj w specjalnych sklepach z perfumami. Stężenie substancji zapachowych, które jest utrzymane na poziomie 10-15%. Dzięki temu woda perfumowana jest znacznie tańsza niż produkty o większym stężeniu. Mimo to jest ona niezwykłe trwała, a jej poszczególne nuty zapachowe utrzymują się nawet do kilku godzin. W trakcie ich używania warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Zbyt duża ich ilość może bowiem spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Zbyt mocny zapach może działać drażniąco.

Woda toaletowa edt (eau de toilette)

Woda toaletowa charakteryzuje się subtelniejszym i delikatniejszym zapachem. W przeciwieństwie do wody perfumowanej zawiera ona nawet pięciokrotnie mniejsze stężenie olejków zapachowych. W eau de toilette jest ich bowiem od 5 do 10%. Mimo to cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w okresie lata. To właśnie wtedy najczęściej sięgamy po lekkie i orzeźwiające zapachy. Warto jednak zaznaczyć, że woda toaletowa niestety ulatnia się szybciej. Znakomicie sprawdzą się jednak w przypadku osób, które nie tolerują mocnych nut zapachowych. 

Woda kolońska edc (eau de cologne)

Woda kolońska to produkt, którego historia zaczyna się w XVIII wieku. Jak się również okazuje, początkowo była ona przeznaczona zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Obecnie jednak jest ona stosowana głównie przez mężczyzn, jako produkt do pielęgnacji po goleniu. Do dnia dzisiejszego zachowała się za to nazwa wody, która pochodzi od jednego z niemieckich miast. Jej pierwsza buteleczka powstała bowiem w Kolonii. Czym charakteryzuje się woda kolońska? Stanowi ona połączenie orzeźwiających nut zapachowym, w tym aromatów cytrusów, kwiatów oraz ziół. Ze względu na bardzo niskie stężenie substancji zapachowych są one również dostępne w atrakcyjnie niskich cenach.

Woda odświeżającą efc (eau de fraiche)

To produkt rzadziej wybierany przez konsumentów – głównie ze względu na najniższą zawartość olejków zapachowych. Charakteryzuje się rześkim i subtelnym zapachem, który delikatnie otula ciało. Woda odświeżająca używana jest głównie przez sportowców oraz osoby aktywnie fizycznie. Pozwalają one bowiem na zatuszowanie nieprzyjemnych zapachów. Podobnie jak woda toaletowa, czy kolońska nie unoszą się one jednak przez długi czas. Świetnie sprawdzają się także w trakcie letnich upałów jako mgiełka odświeżająca do ciała.

perfumy spray

Woda perfumowana czy woda toaletowa – co wybrać?

Zanim wybierzesz się do sklepu, warto najpierw postawić sobie pytanie – woda toaletowa czy perfumowana? Dzięki temu łatwiej będzie Ci dokonać decyzji. aby jednak to zrobić najpierw warto zapoznać się z ich różnicami, wadami oraz zaletami. Mimo wielu podobieństw istnieje pomiędzy nimi także wiele różnic. Wszystkie jednak są spowodowane z tej samej przyczyny – różnego stężenia olejków eterycznych. Woda perfumowana zawiera ich znacznie mniej, przez co również unosi się nawet o połowę czasu krócej. Dla porównania – dobrej jakości wody perfumowane zachowują swój zapach nawet do 8 godzin. Woda toaletowa utrzymuje się na ciele do ok. 4 godzin. Dzięki temu jednak są one znacznie tańsze. Wodę perfumowaną wyróżnia także delikatny i bardzo świeży zapach. Z tego powodu świetnie sprawdzają się także w przypadku spotkań o charakterze nieformalnym. Eau de parfum z kolei poleca się na wyjścia wieczorowe. Wybór kosmetyku powinien więc być uzależniony od okazji i charakteru spotkania. 

Jak wybrać idealny zapach dla siebie?

Niestety na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Każdy z nas ma bowiem inne upodobania względem zapachów. Wiele osób używa zarówno wody perfumowanej, jak i toaletowej – zależnie od okazji lub nastroju. Nie posiadasz jeszcze żadnego z tych produktów? Wybierając się do sklepu, warto popytać znajomych o rekomendacje. Zawsze pamiętaj jednak o tym, by przed zakupem zweryfikować raz jeszcze, czy aby na pewno zapach Ci się podobał. Pamiętaj również, że w trakcie dnia poszczególne nuty zapachowe się ulatniają. Najdłużej towarzyszyć Ci będzie nuta bazowa, która zaczyna się uwalniać po minimum 20 minutach. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto dać sobie trochę czasu na podjęcie decyzji. Pamiętaj również, że nie powinno się sprawdzać więcej niż 4 różnych wód jednocześnie. Po przekroczeniu tej liczby ich nuty zapachowe będą już nie do odróżnienia. Co zrobić, gdy wszystkie zapachy zaczęły zlewać się w jeden? W tym przypadku najlepiej powąchać świeżo zmielonych ziaren kawy. Ich aromat zneutralizuje woń perfum.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania