drzewo sandałowe

Woń zapachu drzewa sandałowego skutecznie redukuje poziom stresu, posiada właściwości uspokajające, a zdaniem niektórych działa nawet jak afrodyzjak. Drzewo sandałowe jest symbolem witalności, o czym świadczy niepowtarzalny aromat, jaki wytwarza jego olejek. Zapach ten jest wyjątkowy i bardzo cenny w produkcji perfum i aromaterapii, a perfumy na bazie drzewa sandałowego są idealnym wyborem na chłodniejsze pory roku.

Zapach drzewa sandałowego - charakterystyka

Sandałowiec (Sandalwood) jest egzotyczną rośliną, która rośnie tylko w niektórych zakątkach świata. Najczęściej można go spotkać w rejonach Azji południowo-wschodniej, na wyspach Oceanu Spokojnego oraz w nizinnych regionach Australii. Roślina ta występuje w 9 odmianach i może być drzewem bądź krzewem. Sandałowiec posiada swoje charakterystyczne zielone ubarwienie, które nigdy się nie zmienia (z tego powodu często jest nazywany "wiecznie zieloną rośliną). 

Zdecydowanie najcenniejszą odmianą drzewa sandałowego jest ta rosnąca w Indiach, która posiada żywe czerwone ubarwienie. Najwyższej jakości olejek sandałowca produkowany jest właśnie tam w stanie Tamil Nadu oraz Mysore. To tam wytwarza się 90% olejku używanego na całym świecie. Olejek sandałowy, który pozyskiwany jest z drzewa sandałowego, uzyskuje się z wnętrza jego pnia. Warto dodać, że drzewo musi być dojrzale, a jego wiek powinien mieścić się w przedziale od 60 do 80 lat. Na większości obszarów, gdzie występuje sandałowiec, jest on pod ochroną. Rośliny nie wolno ścinać (nawet jeśli rośnie na prywatnej posesji), dopóki ta nie osiągnie wieku 30 lat. Biorąc to pod uwagę, nie powinien dziwić fakt, że zarówno drzewo jak i olejek sandałowca są tak cennym, pożądanym, a zarazem kosztownym surowcem. Ciekawostką jest to, że sandałowiec biały jest rośliną pasożytniczą, a wodę do życia czerpie wykorzystując inne rośliny i ich korzenie.

Polecane perfumy o zapachu drzewa sandałowego

perfumy z zapachem drzewa sandałowego

Perfumy oraz woda kolońska tworzone na bazie olejku z drzewa sandałowego posiadają swój niezwykły aromat, oraz są wyjątkowo pożądane. Poniżej zamieściliśmy kilka propozycji perfum dla Pań, oraz dla Mężczyzn, które naszym zdaniem warto przetestować.

  • Hugo Boss Alive - jest to zapach dla kobiet, którego kompozycja została stworzona przez Marie Salamagne i Honorine Blanc. Mocny i przepełniony pozytywną energią zapach wybierany przez kobiety z charakterem. Perfum posiada bardzo bogate nuty zapachowe. Drzewo sandałowe w połączeniu z Cedrem i Mchem odpowiadają za nuty bazy, nuty serca stanowią Róża majowa, Jaśmin wielkolistny oraz Szałwia muszkatołowa. Za nuty głowy odpowiadają mandarynka, jabłko, magnolia i cytryna.
  • Eisenberg Back to Paris - jest to kompozycja dla Pań stworzona już 12 lat temu i posiadająca wyrafinowaną woń. Zainspirowana urokiem paryskich Pań, damska woda perfumowana dla kobiet, które żyją pełnią życia. Odważny zapach, którego głowa tworzona jest przez rabarbar, mandarynkę, bergamotkę, czarną porzeczkę oraz różowy pieprz. Nutę serca tworzą delikatne kwiaty róży i jaśminu, a za zmysłową bazę odpowiada połączenie ziaren fasoli tonka, paczuli, wanilii oraz elementów w postaci akordów drzewnych.
  • Chanel Gabrielle Essence - woda perfumowana przeznaczona dla kobiet, które chcą podkreślić swoją zmysłową elegancję i promienną aurę. Jest to otulający, pełen kobiecości egzotyczny zapach doskonały dla Pań chcących podkreślić swoją sensualność. Całość zapachu jest solarna i idealnie dobrana tak, by wyczuć w niej wyimaginowany kwiat Jaśminu, ylang-ylang, a także kwiat pomarańczy.
  • Eisenberg Love Affair  - propozycja męskiego zapachu wprowadzona na rynek w 2010 roku. Podstawę stanowią heliotrop, piżmo, bursztyn i drzewo sandałowe. Za nutę serca odpowiadają fiołek, jaśmin oraz róża, aby lekko odurzyć przyjemnym bukietowym zapachem. Bazę kompozycji zapachowej nuty głowy stanowią czarna porzeczka, herbata oraz różowy pieprz.
  • Zadig & Voltaire This Is Love! For Him - perfumy wydane w 2020 roku, a twórcą ich kompozycji zapachowej jest Nathalie Lorson. Perfumy posiadają wyrazisty męski zapach i aromat drzewa sandałowego. W perfumach This Is Love! za nutę głowy odpowiada bergamotka, za nutę serca kwiat pomarańczy, a drzewo sandałowe doskonale komponuje się z nutą bazy.

Właściwości olejku drzewa sandałowego

Z drzewem sandałowym najbardziej kojarzy się niepowtarzalny zapach olejku, znajdującego się w jego wnętrzu. Wyciąg z drzewa sandałowego posiada niezwykle intensywny i charakterystyczny aromat. Sam zapach jest bardzo słodki i jeśli raz go poczujemy, już nigdy go nie zapomnimy. W perfumach opartych na olejku sandałowca nieraz wykorzystuje się różne kompozycje, oparte na łączeniu tej nuty z innymi aromatami. Zapach ten charakteryzuje duża trwałość. Raz naniesiony na ubranie bądź skórę, z pewnością zostanie z nami na długo. 

olejek eteryczny sandałowca

Olejek z drzewa sandałowego posiada wiele cennych soli mineralnych i często wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Według niektórych dziedzin medycyny, olejek eteryczny posiada również właściwości lecznicze. Z tego powodu, nieraz stosuje się go w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Jest on odpowiedni do każdego rodzaju skóry i nie powoduje podrażnień. Doskonale sprawdza się w leczeniu problemów trądzikowych, nawilża skórę suchą oraz łagodzi podrażnienia. Olejek sandałowy spowalnia również starzenie skóry i likwiduje różnego rodzaju przebarwienia skórne. 

Udowodniono także pozytywne działanie olejku z drzewa sandałowego na układ krwionośny, oddechowy, pokarmowy oraz nerwowy. Redukuje wydzielanie potu, reguluje wydzielanie sebum oraz obniża gorączkę, ponieważ jego krople naniesione na czoło działają chłodząco. Olejek sandałowca, jest świetnym, w pełni naturalnym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji skóry.

Proces pozyskiwania esencji z drzewa sandałowego

Olejek drzewa sandałowego można pozyskać z całej jego powierzchni - od pnia, aż po najdrobniejsze gałęzie. W niektórych rejonach świata nadal stosuje się starą metodę polegającą na wpuszczeniu do wnętrza drzewa termitów, które usuwają miękkie części pnia, pozostawiając najcenniejsze drewno, w którym obecny jest olejek sandałowy. Drewno wydobyte z wnętrza drzewa należy sproszkować, a następnie namaczać w wodzie przez 48 godzin. Po upływie tego czasu przeprowadza się destylację parową, która pochłania nawet do 76 godzin.

Jednym z powodów wysokiej ceny olejku sandałowego jest mało wydajny proces jego pozyskiwania. Z 25 kilogramów drewna, możliwe jest pozyskanie jedynie 1 kilograma olejku. 

Powiązane produkty

Perfumy Hugo Boss Alive | przetestujperfumy.pl
Na stanie
Perfumy damskie Hugo Boss

Hugo Boss Alive woda perfumowana

1467
20,00 ZŁ
Przedmiot zakupu: Fiolka szklana o wybranej pojemności z atomizerem, z etykietką i zatyczką.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania