perfumy tuberozowe

Tuberozy bulwiaste a kwiatowe perfumy

Tuberoza jest jedną z najbardziej fascynujących nut w świecie perfumerii. To podobno najsilniej pachnący kwiat świata, nocny, zmysłowy, mocny, ze słodkimi i narkotycznymi nutami, przy wilgotnym, ziemistym i kamforowym tle.

Tuberozowe nuty zapachowe, które stanowią kultowe odniesienie dla wszystkich kolejnych zapachów w produkcji perfum, to Fracas autorstwa Roberta Pigueta. Drzewo sandałowe obok kwiatu pomarańczy nadającej całości delikatnej cytrusowej świeżości, wprowadzone na rynek w 1948 roku. Hałaśliwe, uwodzicielskie, szokujące, wywołały wielkie poruszenie. Zaprojektowany dla femme fatale i wielkich diw tamtych lat, naznaczył historię perfum.

W tym samym duchu potężnego uwodzenia Dior Poison zaznaczył lat 80-te, podobnie jak Amarige Givenchy 90-te.

Słodką wonią białych kwiatów w tych wodach perfumowanych urzeka zapach brazylijskiego drzewa różanego i tuberozy, a także nadający nuty drzewne ylang-ylang razem z drzewem sandałowym.

Tuberoza bulwiasta - biały kwiat i jego zapach


To efektowna wizualnie i naprawdę niezwykła roślina. Może osiągnąć metr wysokości, a rosnące liście mieczyków wyginają się na zewnątrz lśniąc intensywną zielenią. Białe kwiaty mają kształt lejka i są zebrane w kolczaste kwiatostany. Oprócz wizualnego splendoru tych białych kwiatów, jest ona kochana przede wszystkim za jej zapach i wykorzystanie w przemyśle kosmetycznym. Jest częścią rodziny agaw i nosi naukową nazwę Polianthes Tuberosa.

Damskie perfumy z aromatem tuberozy zawsze kojarzyły się z wizerunkiem uwodzicielskiej kobiety zdolnej do radzenia sobie w każdej sytuacji; jej zapach jest wyczuwalny w pokoju przed wejściem i pozostaje nawet po wyjściu osoby, która go użyła pozostawiając za sobą odurzający ślad.

tuberoza bulwiasta perfumy

Ekstrawertyczny, apodyktyczny i zmysłowy aromat tego pozornie "niewinnego" kwiatu przełamuje tabu i konstrukcje mentalne, które uniemożliwiają oddanie się fizycznej, cielesnej namiętności, nawet jeśli jest ona całkowicie dozwolona.

Perfumy tuberozowe

"Zmysłowy kwiat"

W 2005 roku, po dwóch latach eksperymentów, Dominique Ropion stworzył jeden z kultowych zapachów marki Frederic Malle. U podstawy jego składu leży “przedawkowanie” tuberozy (wydaje się, że te perfumy zawierają jej najwięcej) i zestaw mlecznych nut. Niezwykle zmysłowa tuberoza, nigdy wulgarna. Płynna obsesja, która uzależnia, której nie można się wyrzec.

"Fracas"

Kiedy mówimy o tuberozie, nie możemy nie myśleć o Fracas! Niezrównana kreacja z 1948 roku opiera się na białych kwiatach, w których tuberoza i jaśmin dominują pośród wszystkich nut i nadają kompozycji tajemniczości i zmysłowości. Germaine Cellier, autorka zapachu i Robert Piguet, tworzą mix, który sprawia, że użytkownik perfum czuje się jak prawdziwy uwodziciel, hipnotyzując słodką wonią wszystkich ludzi, których spotyka.

"La Chasse Aux Papillons"

W 1999 roku Anne Flipo stworzyła dla L'Artisan Parfumeur hymn na wiosnę, na piękne wiejskie spacery wśród kwitnących łąk i lip. Zabawny zapach, który przywołuje słoneczny dzień spędzony na wsi "polując na motyle". Świeży i kwiatowy zapach, z nutami tuberozy i białych kwiatów odświeżonych zielonymi nutami.

Zapach urzekający, otaczający, oszałamiający, niepokojący, tak potężny, że nie sposób go nie zauważyć; należy nosić go ze świadomością, że nie przejdziemy niezauważone.

“Poison” Christian Dior

Największą bronią uwodzenia stworzoną przez Christiana Diora jest “Poison”: egzotyczne, bursztynowe i pikantne nuty, w których tuberoza jest dominująca. Zaokrąglony i falisty flakonik, przypomina zakazany owoc, jabłko Ewy. Głowę nuty zapachowej stanowi kolendra, anyż i śliwka, a sercem róża, tuberoza i cynamon. Podstawa to bursztyn, aromaty drzewne i piżmowe.

“the One Desire” Firmy Dolce & Gabbana

Aby przekształcić każdą chwilę w wyjątkową chwilę, stworzono The One Desire autorstwa Dolce & Gabbana. Luksusowy, mocny i urzekający, zapach to podróż, która mówi o pragnieniu i pasji. Tuberoza indyjska Orpur łączy nektar śliwkowy i biały jaśmin, a następnie pozostawia miejsce na ślad labdanum, piżma, drzewa sandałowego, wanilii i stopionego karmelu.

Tuberoza bulwiasta

Ten kwiat, jak padło już powyżej, jest używany w przemyśle kosmetycznym ze względu na intensywność słodkiej woni białych kwiatów. Wody toaletowe zachwycają zmysłową, uwodzicielską, potężną wonią, ze słodkimi i narkotycznymi nutami. To kwiat pożądania i zmysłowości. Tuberoza ma ekstrawertyczny i apodyktyczny aromat, który narzuca się, często łączy z innymi kwiatami i aromatami takimi jak jaśmin, drzewo sandałowe, ylang, ylang, gardenia lub kwiat pomarańczy, tworząc w ten sposób bukiet, który podbija wielbicieli białych kwiatów. Ojczyzną tuberozy jest Meksyk, ale jej rozległa produkcja mieści się w południowych Indiach. Kwiaty podczas tego procesu umieszcza się na specjalnej ramie pokrytej tłuszczem. Tuberoza kwitnie tylko raz w roku na dużej łodydze, jest delikatnym i eleganckim białym kwiatem, o szokującym pięknie, takim jak jego aromat. 

Ciekawostka na temat tuberozy

Tuberoza jest uważana za kwiat grzechu, z cielesnym i niepokojącym zapachem. W renesansie nie wolno było młodym dziewczętom wąchać jego narkotycznego aromatu, aby "nie ulec pokusie". Ten sam zakaz był szeroko rozpowszechniony w Indiach, ponieważ uważano, że woń tuberozy może prowadzić do zapomnienia i sentymentalizmu, od którego nie można uciec.

Jeden kwiat, który mieści w sobie cały bukiet 

Perfumy z tuberozą są jak wybuchowy bukiet białych kwiatów. Ta woń charakteryzuje się niezwykłą złożonością, przez co daje iluzję obecności w perfumach wielu różnych kwiatów. Jej zielone nuty sprawiają, że przypomina nieco narcyza, zapach stanowiący domenę ludzi tajemniczych, jaśniejsze z kolei kojarzą się z wonią delikatnego jaśminu. Nuty mleczne z jej profilu przypominają takie egzotyczne kwiaty jak frangipani, tiare, czy zapachy Monoi, nazywane zapachem skóry w słońcu. To przepis na perfumy, wobec których trudno przejść obojętnie, dla których właściwa jest każda pora dnia i nocy: pachnące jaśminem, narcyzem, kwiatami z tropików, gdzie pierwsze skrzypce grają rośliny z rodziny agawowatychWarto sięgnąć po nie jeśli mamy ochotę poczuć na skórze zapachy wiosennego ogrodu.

Sekret w nazwie 

Zanim tuberozie nadano botaniczną nazwę Tuberosa polianthes, nazywano ją Hyacinthus indicus tuberosa radice, czyli "hiacynt indyjski". Jej dzisiejsza nazwa oznacza "kwiat miast" (na greckie polianthes składa się polis - miasto i anthos - kwiat). I jest w tym wiele racji - tuberozą pachną miasta na całym świecie, za sprawą coraz większej popularności perfum z tym składnikiem. Można powiedzieć, że tuberoza jest nowym jaśminem i tak jak jaśminu, mogą używać jej zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania