perfumy edp

Moc zapachów to prawdopodobnie jedna z bardziej niedocenianych kwestii. Przeróżne wonie często działają na nasz zmysł podświadomie - nie raz nie zdajemy sobie nawet sprawy z wpływu szczególnie atrakcyjnych w odbiorze zapachów, a już jesteśmy w pewien sposób nim obezwładnieni i zmanipulowani. Zapach perfum - jego wybór to działanie wykonywane zarówno przez mężczyzn i kobiety, choć nie sposób zaprzeczyć nieco większej fiksacji na tym punkcie wśród damskiego grona konsumentek. Odnalezienie wody perfumowanej, która idealnie odpowiada preferencjom i wymaganiom, spełnia oczekiwania, nie drażni zbyt intensywną wonią, czy też, wręcz przeciwnie, nie zanika zbyt szybko poprzez swoją delikatność, to nie lada wyzwanie. Jednak, jak powiedziała kiedyś Coco Chanel "Kobieta, która nie ma swoich ulubionych perfum, jest jak kobieta bez przyszłości.". 

Przejdź do następnych akapitów:


Odrobina teorii

Z pewnością każdy kupując wodę perfumowaną, wodę kolońską, czy wodę toaletową, zarówno w drogerii czy poprzez sklep internetowy, natknął się na być może na nieco tajemnicze skróty znajdujące się na fiolce czy na pudełeczku z produktem, takie jak edp, edt, edc. Choć powszechnie wiadomo, że czyste perfumy to rzadkość, słabo dostępna dla przeciętnego konsumenta, to i tak potocznie i mylnie często określamy zakupione w drogeriach i używane na co dzień różne rodzaje wód właśnie jako "czyste perfumy", choć znacznie różnią się od nich stężeniem i składem. Najwyższy czas nieco rozwikłać ten problem.  

 • edp - Eau de Parfum (woda perfumowana). Stężenie olejków zapachowych w wodzie perfumowanej wynosi od 10 do 15 procent, choć zdarza się również iż więcej, nawet 20. Stężenie to, określane jako wysokie, sprawia iż trwałość wody perfumowanej jest bardzo dobra - woń będzie utrzymywać się na skórze czy ubraniach przez długi czas. 
 • edt - Eau de Toilette (woda toaletowa). Stężenie olejków zapachowych w wodzie toaletowej wynosi od 5 do 15 procent, jest więc stosunkowo niższe od stężenia wody perfumowanej. Co za tym idzie, zapach wody toaletowej utrzymuje się zaledwie przez 3-4 godziny.
 • edc - Eau de Cologne (woda kolońska). Stężenie olejków zapachowych w wodzie kolońskiej wynosi od 3 do 8 procent. Jest to mało stężony rodzaj zapachu, a co za tym idzie, zdecydowanie dużo słabiej trwały. Co ciekawe, w społeczeństwie utarło się przekonanie, iż woda kolońska to produkty przeznaczone jedynie dla mężczyzn - nic bardziej mylnego, na rynku zapachowym wodę kolońską, równie łatwo jak mężczyźni mogą zdobyć kobiety.
 • edf - Eau de Fraiche (woda odświeżająca). Zawartość olejków zapachowych w przypadku wody odświeżającej wynosi od 1 do 3 procent. 

Kategorie zapachów

Ze względu na ogromną mnogość i różnorodność zapachów, wprowadzono kategoryzację, która pozwala je uporządkować. Podział na główne grupy zapachowe, określane również jako "charakter perfum", w sporym stopniu ułatwia poszukiwanie upragnionego idealnego zapachu konsumentom, oraz pomoc w osiągnięciu tego celu pracownikom drogerii. 

 • cytrusowe 

Ich główne składowe to, jak nietrudno się domyślić, owoce cytrusowe. Limonka, pomarańcza, cytryna, kwiat pomarańczy gorzkiej, grejpfrut, mandarynka czy bergamota, odpowiedzialne są za rześkość, lekkość i świeżość. Kiedyś uznawane były za najodpowiedniejsze do stosowania u mężczyzn, dzisiaj określa się je za uniwersalne - woda perfumowana jak i woda toaletowa z kategorii cytrusowej będzie odpowiednia zarówno dla pań i panów. Ze względu na ich orzeźwiający charakter, sprawdzą się najlepiej głównie podczas letnich upalnych dni. W dziale zapachów cytrusowych można wyróżnić kilka innych zbiorów, między innymi: cytrusowo-kwiatowy, szyprowo-cytrusowy, oraz pikantno-cytrusowy. 

 • kwiatowe 

Grupa kwiatowa to swego rodzaju filar perfumiarstwa. Jest największa i zdecydowanie najliczniej reprezentowana. Różnorodność w obszarze, który obejmuje jest ogromna. Róża, jaśmin, lawenda, konwalia, frezja czy irys to kilka popularniejszych składowych perfum z grupy kwiatowej.  Mówi się o niej jako o ulubienicy żeńskiej części społeczeństwa. Choć istnieją perfumy tej grupy w wariancie męskim, to w niemal każdym przypadku motyw kwiatowy jest bardzo subtelny. Podgrupy, które obejmuje to zapachy kwiatowo-piżmowe, kwiatowo-wodne, kwiatowo owocowe.

perfumy chanel

 • drzewne

Najpopularniejsze w dziale perfum męskich, choć zdarza się również iż produkowane są jako perfumy dla kobiet. Główne składowe to sandał, cedr, drzewo różane, cytrusy, przyprawy (goździki/gałka muszkatołowa), sosna. Inne zbiory jakie obejmuje to głównie zapachy drzewno-korzenne, drzewno-owocowe, czy drzewno-piżmowe. Przykładowym produktem tej kategorii jest Bottega Veneta Pour Homme Essence Aromatique eau de cologne.  

 • orientalne

Słowo najlepiej opisujące tą kategorię to niezaprzeczalnie egzotyka. Zmysłową, głęboką woń zyskuje się poprzez połączenie zapachów przyprawowych, niewielkiej ilości cytrusów (olejków eterycznych), wanilii oraz zapachów zwierzęcych, na przykład piżma. Przykładowe perfumy z tej kategorii to Dolce&Gabbana Pour Femme Intense edp eau de parfum (woda perfumowana). 

 • szyprowe

Mieszanka kategorii cytrusowej i drzewnej. Jedna z bardziej popularnych wód perfumowanych zaliczanych do tej kategorii to Calvin Klein Euphoria eau de parfum (woda perfumowana). 

 • paprociowe

W ich skład wchodzi głównie lawenda, pelargonia, mech dębowy czy bergamotka. Perfumy i wody kolońskie z tej kategorii, charakteryzujące się nieco ziemistym zapachem zyskały ogromną popularność wśród wody kolońskiej dla mężczyzn.

perfumy edt

 • tytoniowe

Zapachy należące do tej kategorii to zdecydowana mniejszość perfumowego rynku. Grupa skierowana do typowo męskich odbiorców, należące do niej perfumy składają się z ciepłych korzennych zapachów, tytoniu i drewna cedrowego, olejków eterycznych. Ikoniczny dla niej produkt to chociażby Gucci by Gucci Pour Homme (woda toaletowa). 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania