Czym są perfumy niszowe?

Napisany przez      Jan 2, 2022     Ciekawostki o perfumach    0Komentarze

perfumy niszowe

Coraz częściej słyszymy o tym, że coś jest niszowe. Niszowe marki, niszowe zapachy, niszowe meble oraz niszowe stylizacje - to pojęcia, które coraz częściej pojawiają się we współczesnych mediach. Na rynku są dostępne również perfumy niszowe, które z roku na rok, cieszą się coraz większą popularnością. Nazywane są one też rzemieślniczymi lub artystycznymi. A czym są w rzeczywistości i co sprawia, że są one tak ekskluzywne? 

Niszowe perfumy, czyli czym jest nisza?

Aby można było mówić o perfumach niszowych, na samym wstępnie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest nisza. Jest to obszar rynku, który nie został jeszcze wypełniony konkretną usługą lub produktem. Marketingowcy używają tego pojęcia, by zaznaczyć, że dany produkt jest ekskluzywny, a więc niemasowy i niekomercyjny. Dzieje się tak dlatego, ponieważ klienci niszy rynkowej posiadają dość wąsko skonkretyzowane potrzeby i poszukują konkretnych, specyficznych produktów. Mają więc oni zupełnie inne oczekiwania niż ci klienci, którzy nastawieni są na rynek komercyjny.

Tak więc produkty niszowe są dość trudno dostępne, a osoby, które ich używają, wyróżniają się na tle pozostałych, ponieważ korzystają z artykułów, które nie są powszechnie dostępne dla innych. Dzięki niszy, klienci mogą czuć się wyjątkowo i bardzo indywidualnie. 

Co sprawia, że perfumy są niszowe?

Aby można było mówić, że perfumy są niszowe, muszą one spełniać kilka warunków. Przede wszystkim, ich ograniczona dostępność sprawi, że nie będą one pojawiały się na półkach popularnych perfumerii. Można je kupić przeważnie w specjalnych rzemieślniczych manufakturach, a także domach perfumeryjnych. Producenci perfum niszowych starają się dbać, by produkcja była prowadzona na niedużą skalę. Dzięki temu będą mieli pewność, że ich zapach nie trafi do popularnych sklepów, a tym samym nie stanie się masowy.

perfumy niszowe dla kobiet

Dzięki temu, że zapachy niszowe powstają w niewielkich ilościach, ich twórcy nie muszą podporządkowywać się zasadom, które wprowadzałyby na nich marki szerokiego rynku. Perfumiarz posiada pełną wolność twórczą, dzięki czemu może stworzyć dokładnie taki zapach, jaki tylko chce. Dlatego też, perfumy niszowe nie trafią w gusta wszystkich, co ma większe szanse w przypadku perfum produkowanych na masową skalę. Do stworzenia niszowego zapachu często wykorzystuje się kompozycje orientalne, cytrusowe oraz kwietne. Nierzadko również wykorzystuje się do tego zapach dymu, runa leśnego, a nawet trawy.

Jak powstają perfumy niszowe?

Co ważne, to nie sam sposób przygotowania oraz wykorzystania zapachu sprawia, że perfumy będą nosiły miano niszowych. Niezależnie od tego jak przygotowywana jest esencja, nie będzie to miało żadnego wpływu na kategorię perfum. Zarówno w ich przypadku, jak i w najpopularniejszych produktach znanych marek, znajdziemy podobne kompozycje zapachowe - zarówno syntetyczne, jak i naturalne. Główna różnica polega na tym, że w perfumach niszowych występują jedynie najczystsze oraz najbardziej jakościowe esencje, co w przypadku popularnych, masowych perfum, nie jest tak oczywiste.

Aby można było zapachy określić mianem perfum niszowych, musi on powstać ze szczególnym kunsztem oraz dokładnością. Najlepsze perfumy niszowe powstają w specjalnych pracowniach. Co ciekawe, zarówno najpopularniejsze, komercyjne zapachy, jak i te niszowe, często tworzą te same osoby! Perfumy niszowe wyróżniają się również starannie zaprojektowanymi flakonami, które nierzadko zdobione są specjalnymi ozdobami. Często w tym celu wykorzystywane są różne - często dość nietypowe materiały. Dlatego też kupując perfumy niszowe, powinniśmy być przygotowani, że nasz zapach może zostać umieszczony we flakonie stworzonym z drewna, metalu lub artystycznego szkła. Rzemieślnicy często zaznaczają, że opakowania są wytwarzane ręcznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klient ma pewność, że trzyma w rękach produkt ekskluzywny, do którego dostępu nie ma przeciętny Kowalski.

niszowe perfumy

Niszowe zapachy są coraz bardziej popularne

Mimo, że w mediach nie zobaczymy znanych aktorów oraz modeli, którzy reklamować będą perfumy niszowe. Warto jednak zaznaczyć, że cel biznesowy nie jest kluczowym czynnikiem ich powstania. Mimo tego, że zapachy te nie są popularne, ich twórcy nie mogą narzekać na brak zainteresowania oraz zarobków. Dzięki temu, że niektóre sklepy są w stanie przedstawić swoim klientom spersonalizowane oferty specjalne, ci coraz chętniej decydują się na zakup zapachów niszowych. Jednym z popularniejszych jest m.in Parfums de Marly, który inspirowany jest czasami Ludwika XV. Używane są nawet podobne składniki do tych, z których korzystano w XVIII wieku!

Każdy, kto z jakiegoś powodu otrzymuje w swoje ręce perfumy masowe, zaskoczony jest tym, jak wiele zapachów można zmieścić w małym flakonie. Co więcej, niektórzy nie wiedzą nawet, że pewne zapachy powstały. Tym samym odkrywają esencję, która idealnie trafia w jego gusta. Mimo, że perfumy niszowe są dość drogie, ich twórcy umożliwiają zakup próbek, dzięki czemu można poznać zapach i dowiedzieć się, czy jest on stworzony dla nas. 

Napisz odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (nie opublikowany)
   Strona: (adres strony)http://)
* Komentarz: